AMERİKAVİZE RANDEVUSUNDA YAŞANANLAR

#amerika #vize

Değerli Dostlar,

Vize süreci gerçekten de zaman alan özellikle evrak toparlamanın getirdiği külfet, meşguliyet ile kuralları olan, sistemsizlik için de sistemli bir süreci barındıran, tüm Ülkeler için aşağı yukarı bakış açılarının değişmediği yapıda, sizlere yaşanan dakikalar için Amerika başvurusu paylaşımını yaparak, deneyimler adına yaşanmış bilgileri naçizane iletmek istedik;

Amerikan Konsolosluğunun İstinye deki binasının ön kapısında mutlaka bir kalabalık vardır. Randevu saatiniz ile isminizi söyleyerek ve üzerinizin aranması ile isim konfirmasyonu sayesinde bir sonra ki kapıya yönlendirilirsiniz. İşlem olarak aynı havalimanında uçağa binmeden son kez aranıyorsunuz tadında 2. Kapıda pasaportunuzun resimli kısmı ile listeden kontrol ile kapıya yönlendiriliyor ve grubun durumuna göre 3’er veya 4’er kişilik gruplar halinde X-Ray cihazı geçişi için başka bir bölüme geçiyorsunuz, burada kemeriniz, saatiniz, ceketiniz ve çantanıza kadar X-Ray den geçirilerek eğer üzerinizde alarm çalmadan geçerseniz tekrar eşyalarınızı alarak asansörlerin bulunduğu iç kısımdan bir başka binaya doğru ilerliyorsunuz. Bütün bu ilk adımlar ile start aldığınız dakika için dışarıdaki kuyruğun durumuna göre 5 ila 25 dakika gibi bir zaman geçmektedir.

İç kısımda diğer binaya doğru geçişimiz ile, asansörlü bölümün önünde vize konfirmasyon çıktınız ve 5x5 fotoğrafınız kontrol ediliyor, fotoğrafın yanlışlığı, olabilecek geri çevrilmenin ve tekrar dışarıya çıkarak fotoğraf çektirilmesi gerçekleştirilecek yarım saate yakın bir zaman kaybının habercisi olabilir bir durum.

(Dışarıda ciddi bir sektör var, fotoğraf çekiminizden, formunuzun doldurulmasına kadar uzanan)

Sonucunda burada ki Hanımefendinin vize konfirme çıktısı ve fotoğraf yönlendirmesi ile asansör ile ‘’VA’’ katına çıkıyorsunuz, asansörden indikten sonra tekrar bir kapıdan içeriye girerek, önünüze gelen informasyon da tekrar randevu saatiniz soruluyor evraklarınıza bakılıyor ve vize konfirme çıktınızın üzerine sıra numaranız zımbalanıyor.

Sonrasında numaratörde yanan numaranız ile karşınızdaki gişeye ulaşarak pasaport vize konfirme çıktınız ve numaranız ile kayıtlarınız kontrol ediliyor. Onayın ardından aynı numara ile bir başka gişeye çağrılacağınız, numaratörden kontrol ederek sıranız geldiğinde ‘gişeye devam etmeniz belirtiliyor.

Eveeet şimdi sıra 2. Gişede, numaranızın yanması ile burada tekrar pasaport ve vize konfirme evrakınız alınarak önce sol dört parmağınız için parmak iziniz sonra sağ dört parmağınızın parmak izi alınıyor ve son olarak iki elinizin baş parmaklarınızın yan yana parmak izleri alınıyor ve kaydediliyor.

Süreç için son noktaya tekrar elimizdeki aynı sıra numarası ile yönlendirileceğiniz ve takip etmeniz belirtilerek, burada sıra size gelene kadar müsait yer varsa oturabilmeniz isteniyor.

Vize OK i, ya da Olmadı noktası için Mülakat Zamanı;

Son gişe için numaranız yandığında, sizinle mülakat yapmak için pasaport, vize konfirme detaylarınız alınarak daha evvel online doldurduğunuz sistem üzerinden sorular sorulmaya başlanıyor.

Vs gibi sorular soruluyor. Doğru, net ve eksiksiz doldurulmuş bir form için size çok kısa sorular ile de tek bir seferde tekrar sağ elinizin dört parmağınızı taramanız istenebilir ve sonucunda ‘vizeyi aldınız’ ya da ‘üzgünüz’ tadında direkt, net cevaplar verilecektir.

Burada da toplam da 1 saatten fazla bir süre zaman geçirilmekte olup iyi şartlarda minimum 1 saat, yoğun ve kalabalık dönemler için içeride tüm süreçlerin tamamlanabilmesi 2 saati bulabiliyor.

3 veya 4 iş gününde sonuçlanıyor, onaylanan pasaportunuz bağlı olduğunuz postaneye adınıza geliyor, sadece pasaport sahibinin teslim alabileceği pasaportunuzu buradan imzanız ile geri alabiliyorsunuz.

Süreç için 2US TRAVEL olarak dakika dakika, adım adım yaşanabilecekleri sizlere bildirirken bile  yorulduğumuz noktada bu meşakkatli deneyim adına herkes için kolaylıklar dilemek isteriz...

Tüm vize süreçleriniz için,

www.2ustravel.com web sitemizden ana hatları görebilir, sonrasında vize@2ustravel.com email adresimiz ile bizlere ulaşabilir.

Vize Departmanı direkt cep telefonun da da ulaşabilirsiniz. (0 553 14 17 503)


Bilgi ve Paylaşımlarınıza,


2US TRAVEL MANAGEMENT
0212 212 12 64
Tursab A Grubu (8947)
Barbaros Bulvarı Beşiktaş
İstanbul