TANZANIA ZİYARETİ

Gezi Notlarından Değerli Bilgiler;

Öncelikle hayatımızın her anında, belki farkındalık noktasında yaşamın standart rutinleri arasında görmezden geldiğimiz SAĞLIK konusu;

Afrika için her Ülkeye değil ama tecrübeler ile sabit olarak bazı Ülkeler için özellikle "Aşı" ve "İlaç" kullanımını mutlaka yaptırmalı, değerlendirmeli…

Tanzania için kendi adıma, ziyaretimden 10 gün önce İstanbul Travel Health Center Karaköy de (Rıhtımda) randevu ile veya müsaitliğine göre direkt de gidilebilir tabii ki, "Yellow fever" Sarı Humma aşısı olmak önemlidir, ayrıca burada size seyahatinizden 2 gün önce başlanması uygun görülen, günde bir adet tok karnına, bol suyla ve seyahatiniz sonrasında geri dönüşünüzde 7 gün boyunca da devam edilmesinde fayda olan, "Malanil" ilacının kullanılması "Sıtma" için önem arzeden bir durum olarak kayda alınmalıdır.

Tanzania seyahati için;

Yanınızda, Sinek kovucu sprey deet kimysalı biraz yoğun (he ne kadar bu bölgede gördüğüm sineklerin, bizimkilerin yanında "vampir" etkisinde bir ısırma gücü ve çevre faktörleri ile kifayetsizliği aşikar ama yine de alın), Böcek sokmalarına karşı eczanenizden temin edebileceğiniz hap ve merhem de önem arzeder. Olası İshal ve gıda zehirlenmeleri adına ağrı kesici ve dezenfektan gibi ilaç ve malzemelerin yanınızda olması fayda sağlayacaktır.

THY nin direkt olarak akşam başlayan KLİMANJARO uçuşu 6,5 saatlik bir yolculuk olup, saat farkımızın olmaması ile yine TR saati ile gece yarısını geçkin bir saatte inişe geçtiğiniz ve bu süreçte uçakta size dağıtılan doldurulması rica edilen evrak için de aşağıda kapıda verilen 50 USD karşılığı vize uygulamasına zamansal açıdan ciddi katkı sağlayacaktır, benden söylemesi.

Klimanjaro Havalimanından başlayan ve en yakın MOSHİ şehir merkezi için 40-45 dakika bir yol yapılıyor. Buradan Klimanjaro Mandarahut 2720m için tırmanış parkuru, "cocacola" ve "whskey" olarak adlandırılmış, bu doğa tırmanışı, 2km yukarı parkur, whiskey road ise yorucu bir tırmanış sayılır, 2 km de aşağıya, toplamda 4 km lik bir parkuru yaklaşık 3 saat civarında durup, dinlenmeler, "MandaraHut" da yayla olarak ulaştığımız noktada, güneş enerjisi ile ısınan ve aydınlanan küçük bugalow larıda gezebilme imkanı bulduk.

Moshi, Klimanjaro ve sonrası 1 saatlik gerçekten sempatik bir trafik ile Arusha ya varılıyor, Arusha da biraz daha farklı ve kalabalık bir şehir tadında ama "vahşi doğaya" da girişinde kapısı. Arusha şehir merkezinde tek büyük kavşağı olan orta noktası "Arusha - CapeTown -Cairo ile net bir üçgen oluşturuyormuş, bu da enteresan bir dip not oldu bana.

Arusha sonrası, NGrongoro Kraterine ve Parkına giriş ile, Serengetinin uçsuz bucaksız vahşi doğasına girişiniz ile ruhunuzun da bedenizin de buradaki döngüye saygıyla eğildiğinizin farkındalığı sizi, Evet, "burada gece yaşam için savaş veren ve başaran her canlı için ertesi gün mutlaka bambaşka, çok taze ve yepyeni, hiç eşi olmayan bir nefes alma, yaşam gücünü" gösteren mücadelenin içine doğru alıyor.

THY nin TANZANIA uçuşları oldukça makul, keyifli, zamanında ve fonksiyonel olup, Zanzibar için de bağlantı olmadan, küçük uçaklar ile 45-50 dakikalık uçuşlar sizi bir başka cennetin içine çekmektedir.